Strona główna / Ranking ziaren do zabudowy
Aktualizacja: 17.04.2023
Partnerzy serwisu:

Ranking kaw ziarnistych – Najlepsza kawa ziarnista w 2024 roku

Sprawdź czym powinna cechować się najlepsza kawa ziarnista. Pomoże ci w tym nasz ranking kaw ziarnistych, który wyłonił 10 ciekawych propozycji. Jeśli chcemy uzyskać wysokiej klasy napój kofeinowy, musimy zaopatrzyć się w porządne ziarna, które w głównej mierze odpowiadają za nasze odczucia smakowe. Ze słabych ziaren nawet najlepszy ekspres nie wyciągnie odpowiedniej jakości.

Ranking kaw ziarnistych – Najlepsza kawa ziarnista w 2024 roku – Twój pomocnik w wyborze

Ziarna arabiki – Jeżeli kawa stworzona została głównie z ziaren arabiki, możemy być pewni, że powstały napój będzie stosunkowo delikatny. To, co będzie wyczuwalne to delikatna nuta czekolady. Takie ziarna posiadają jednak mniej kofeiny niż ziarna robusty.

Ziarna robusty – Zawartość w składzie ziaren robusty sprawia, że kawa ma wyraźny gorzki smak. Tym samym mamy gwarancję, że tego typu napój będzie miał więcej kofeiny i tym samym stopień pobudzenia będzie tożsamo wyższy.

Stopień palenia – Im wyższy stopień palenia tym kawa zyskuje więcej goryczy, a smak staje się cięższy. Kawa stworzona z ziaren o takim stopniu palenia jest znacznie zdrowsza, gdyż zawiera mniej kofeiny, a więcej antyoksydantów. Im niższy poziom palenia, tym kawa ma więcej kofeiny oraz nut cytrusowych.

Ranking kaw ziarnistych – Najlepsza kawa ziarnista w 2024 roku

1. Dobra kawa ziarnista – Lavazza Crema e Aroma ziarnista 1 kgcena: 55 zł
Lavazza Crema to najlepsza kawa do ekspresu, jeśli potrzebujemy, żeby nasz napar miał stosunkowo dużo kofeiny, ale pozostawał przy tym dosyć delikatny. Za 1 kg ziaren zapłacimy około 64 złote, więc zdecydowanie warto zakwalifikować serię Aroma do wyższej półki cenowej.

Ranking kaw zwraca dużą uwagę na to, jaki kawa ma skład. W przedstawionym produkcie mamy 40% ziaren arabiki oraz 60% robusty. Poza tym stopień palenia kawy przez ekspertów określany jest jako 6/10. Wszystko to sprawia, że Lavazza Crema jest bardzo wyważonym produktem. Jest dosyć intensywna oraz posiada ponad przeciętną zawartość kofeiny, ale nie jest przy tym bardzo gorzka. Zdecydowanie wyczuwana jest słodycz, co często jest bardzo pożądanym aromatem. Kawa ziarnista ranking podbiła właśnie między innymi przez to, że jest to propozycja w zasadzie dla każdego.

Naszą ocenę potwierdzają również głosy konsumentów, gdyż jest to jedna z najbardziej popularnych propozycji. Wiele osób na pytanie, jaka kawa ziarnista jest najlepsza bez mrugnięcia okiem wskaże serię Aroma. W pozytywnych opiniach głównie przewijają się pochwały za aromat, smak oraz jakość.


Dobra kawa ziarnista – Lavazza Crema e Aroma ziarnista 1 kg – krótki opis:

 • Skład: Arabica - 40%, Robusta - 60%;
 • Intensywność: 7/10;
 • Zawartość kofeiny: 7/10;
 • Słodycz: 7/10.

2. Najlepsza kawa – Lavazza Qualita Oro ziarnista 1 kgcena: 65 zł
Qualita Oro to druga propozycja z rzędu marki Lavazza. Tym razem kawy ziarniste tej serii są zdecydowanie dla miłośników słodyczy, którym nie przeszkadza nieco niższa zawartość kofeiny. Cena tego produktu jest bardzo podobna do tej, jaką trzeba zapłacić za ziarna z pierwszego miejsca, więc należy propozycję Lavazza również umieścić w wyżej półce cenowej.

Najlepsze kawy ocenia się w pierwszej mierze przez wzgląd na skład. Prezentowany produkt został stworzony w 100% z ziaren arabiki, co nie powinno zaskoczyć, jeśli zdajemy sobie sprawę, że jest to propozycja o mocno słodkich nutach. Wszystko dopełnia stopień palenia 5/10, co sprawia, że kawa jest dosyć intensywna, bardzo słodka oraz ma zawartość kofeiny poniżej przeciętnej. Są to zatem najlepsze kawy ziarniste dla osób, które raczej nie lubią mocno gorzkich napojów kofeinowych.

Podobne zdanie mają konsumenci, gdyż Lavazza Qualita Oro jest bardzo chwalona za aromat, jakość, łagodność oraz smak. Każdy szanujący się ranking kawy powinien posiadać tę serię na pierwszych miejscach


Najlepsza kawa – Lavazza Qualita Oro ziarnista 1 kg – krótki opis:

 • Skład: Arabica - 100%;
 • Intensywność: 7/10;
 • Zawartość kofeiny: 4/10;
 • Słodycz: 9/10.

3. Kawa ziarnista ranking – Dallmayr Prodomo Ziarnista 500 gcena: 31 zł
Ranking kawy ziarnistej ma przyjemność przedstawić produkt marki Dallmayr w formie serii Prodomo. Jest to idealna propozycja, jeśli ktoś zastanawia się, jaka jest kawa najlepsza o umiarkowanej słodyczy oraz niezbyt wysokiej zawartości kofeiny. Propozycja jest z tej samej półki cenowej co dwie poprzednie kawy. Nie może mylić nas cena, gdyż musimy pomnożyć ją przez dwa, aby porównywać ją w tej samej gramaturze.

Najlepsza kawa ziarnista ranking musi oczarować przede wszystkim procesem przygotowywania. Jeśli chodzi o serię Prodomo mamy do czynienia ze 100% zawartością ziaren Arabiki i stopniem palenia 3/10. Między innymi przez to propozycja od Dallmayr ma stosunkowo niską zawartość kofeiny, ponad przeciętną słodycz oraz niską intensywność.

Dobre kawy ziarniste wyróżniają również pozytywne opinie konsumentów. One pokrywają się z tym, co my mówimy o serii Prodomo. Doceniany jest smak oraz jakość, ale w niektórych recenzjach klienci zwracają uwagę na intensywność. Trzeba mieć świadomość, że prezentowany produkt jest bardziej wodnisty niż chociażby Lavazza Qalita Oro.


Kawa ziarnista ranking – Dallmayr Prodomo Ziarnista 500 g

 • Skład: Arabica - 100%;
 • Intensywność: 4/10;
 • Zawartość kofeiny: 3/10;
 • Słodycz: 7/10.

4. Najlepsza kawa ziarnista – Segafredo Intermezzo Ziarnista 1 kgcena: 38 zł
Ranking kawy ziarnistej 2023 postanowił wyróżnić także produkt marki Sagafredo, którym jest seria intermezzo. Tym razem jest to dobra kawa ziarnista do ekspresu, dla osób, które oczekują od kawy mocy oraz intensywności. Jest to produkt z niskiej półki cenowej, więc tym bardziej warto pochylić się nieco dłużej nad możliwym zakupem.

Kawa ziarnista ranking 2023 zainteresowała składem oraz sposobem przygotowywania. Na etykiecie znajdziemy informację, że jest to kompozycja 60% ziaren Arabiki oraz 40% ziaren Robusty. Mamy również do czynienia z produktem o ponad przeciętnym stopniu palenia 7/10. Otrzymujemy dzięki temu propozycję, która wyróżnia się intensywnością, zawartością kofeiny oraz nieco większą gorzkością w zestawieniu ze wszystkimi propozycjami w rankingu.

Kawa do ekspresu opinie zbiera bardzo dobre. Konsumenci zadowoleni z zakupu zwracają uwagę na intensywność, smak oraz korzystną cenę zakupu. Mniej zadowoleni klienci dają kawie minus za stopień goryczy, lecz musimy zdawać sobie sprawę, że wybierają kawę tak mocną i o takim stopniu palenia, jest to w zasadzie nieuniknione.


Najlepsza kawa ziarnista – Segafredo Intermezzo Ziarnista 1 kg – krótki opis:

 • Skład: Arabica - 60%, Robusta – 40%;
 • Intensywność: 7/10;
 • Zawartość kofeiny: 7/10;
 • Słodycz: 5/10.

5. Ranking kaw ziarnistych – Melitta BellaCrema LaCrema Kawa ziarnista 1 kgcena: 46 zł
Ranking kaw ziarnistych ma przyjemność przedstawić propozycję od marki Melitta w formie BellaCrema LaCrema. Jest to idealna propozycja dla osób, które poszukują ziaren o mniej intensywnym smaku. Prezentowana seria jest idealną bazą pod kawy mleczne, takie jak cappuccino, czy też latte. Jeśli chodzi o kwestię ceny, ta pozwala produkt zakwalifikować do średniej półki cenowej, więc warto, chociażby z tego względu dać marce Melitta szansę.

Ranking kaw ziarnistych 2023 ma na swojej liście kilka propozycji, które w składzie mają tylko ziarna Arabica. BellaCrema to kolejna propozycja, która będzie należeć do tego grona. Ziarna zostały poddane procesowi palenia, który eksperci oceniają miarą 6/10. Sprawia to, że powstała kawa będzie przeciętnej intensywności oraz mocy, lecz będzie miała ponadprzeciętną słodycz. Powstała pianka będzie bardzo gruba, na co między innymi wskazuje nazwa produktu BellaCrema.

Są różne rodzaje kaw ziarnistych, dlaczego zatem konsumenci tak często wybierają produkt Melitta? Według opinii bezpośredni wpływ na to ma cena, smak oraz aromat. Bardzo ciężko odnaleźć negatywne recenzje na temat tej kawy, a jeśli się pojawiają, to po prostu komuś powstały napój z ziaren nie smakuje. Jest to absolutnie normalne, gdyż akurat smak jest rzeczą absolutnie indywidualną.

Ranking kaw ziarnistych – Melitta BellaCrema LaCrema Kawa ziarnista 1 kg – krótki opis:

 • Skład: Arabica - 100%;
 • Intensywność: 6/10;
 • Zawartość kofeiny: 5/10;
 • Słodycz: 7/10.

6. Jaka kawa ziarnista – Dallmayr Prodomo Mielona 500 gcena: 29 zł
Zestawienie "najlepsze kawy ziarniste" odwiedziła także propozycja od Dallmayr. Jest nią seria Prodomo, która będzie odpowiednia dla osób, które lubią kawy o intensywnym, mało gorzkim smaku. Prezentowany produkt jest drugim z rzędu, który należy do średniej półki cenowej.

Jeśli zastanawiasz się, jaka kawa najlepsza będzie dla Ciebie, być może Dallmayr jest tym, czego szukasz. Składa się w 100% z ziaren Arabiki i została poddana bardzo delikatnemu procesowi palenia 3/10. Uzyskano dzięki temu ziarna, które tworzą kawy o ponadprzeciętnie intensywnym smaku, o dużym stopniu słodyczy i stosunkowo małej zawartości kofeiny.

Kawa ziarnista najlepsza jest jednak wtedy, gdyż duże grono konsumentów ma na jej temat podobne, pozytywne zdanie. W komentarzach spotkamy głównie opinie, które zachwalają bardzo korzystny stosunek jakości do ceny. Zdecydowanej większości również odpowiada smak oraz aromat. Oczywiście po drugiej stronie barykady znajdziemy osoby, którym smak nie odpowiada, lecz pozostają one w zdecydowanej mniejszości.


Jaka kawa ziarnista – Dallmayr Prodomo Mielona 500 g – krótki opis:

 • Skład: Arabica - 100%;
 • Intensywność: 7/10;
 • Zawartość kofeiny: 3/10;
 • Słodycz: 7/10.

7. Kawy ziarniste – Pellini Top Arabica 100% Ziarnista 1 kgcena: 87 zł
Ziarna kawy Pellini Top Arabica to najlepsza propozycja dla osób, które raczej nie są zwolennikami gorzkich smaków. Prezentowany produkt jest raczej dla koneserów, gdyż standardowa cena ziaren jest z absolutnie najwyższej półki cenowej. Za kilogramowe opakowanie zapłacić trzeba aż 90 złotych.

W zestawieniu pokazaliśmy różne rodzaje kawy ziarnistej. Najczęściej jednak pojawiały się kompozycje złożone ze 100% Arabiki. Tym razem również mamy do czynienia z takim właśnie składem. Seria Top Arabica ma wysoki stopień palenia 7/10, co delikatnie kłóci się z odbiorem smakowym. Kawa jest ponadprzeciętnie słodka oraz intensywna. Tego typu proces palenia sprawia również, że końcowy produkt w formie kawy ma stosunkowo niską zawartość kofeiny.

Kawa do ekspresu ranking ma wyższy również, gdy konsumenci wystawiają na temat produktu pozytywne świadectwo. W przypadku Pellini Top Arabica recenzje są w naprawdę znakomite. Kawa chwalona jest głównie za delikatność oraz wyśmienity aromat. Bardzo ciężko jest spotkać negatywne opinie, co rzadko zdarza się w przypadku produktów, których odbiór jest w główniej mierze uzależniony od smaku.


Kawy ziarniste – Pellini Top Arabica 100% Ziarnista 1 kg – krótki opis:

 • Skład: Arabica - 100%;
 • Intensywność: 7/10;
 • Zawartość kofeiny: 2/10;
 • Słodycz: 8/10.

8. Najlepsza kawa ziarnista ranking – Kimbo Aroma Gold 100% Arabika 1 Kgcena: 61 zł
Kawy do ekspresu Kimbo Aroma Gold to jedna z ciekawszych propozycji, jakie możemy spotkać na rynku. Jest to idealna seria kaw ziarnistych dla osób, które oczekując stosunkowo dużej dawki kofeiny przy niezbyt gorzkim smaku. Seria Aroma Gold to przedstawiciel średniej/wyższej półki cenowej.

Najlepsza kawa do ekspresu musi cechować się wysokiej jakości ziarnami. W składzie prezentowanego produktu znajdziemy najlepszej jakości ziarna arabiki. Jeśli chodzi natomiast o stopień palenia, to jest on stosunkowo wysoki, gdyż określony przez producenta na 7/10. Mimo wszystko kawa pozostaje mocna, ma dużą zawartość kofeiny, jest intensywna oraz jest bardziej słodka niż gorzka. Niewątpliwą zaletą produktu jest również gruba, długo utrzymująca się pianka.

Dobra kawa ziarnista przede wszystkim musi mieć rekomendacje od prawdziwych kupujących. Ci zachwalają Kimbo Aroma Gold za brak kwasowości oraz nadmiernej goryczy. Dodają, że kawa pozostaje przy tym odpowiednio mocna oraz zawiera dużą dawkę kofeiny. Negatywne opinie skupiają się głównie wokół wątpliwej jakości opakowania, na które trzeba mocno uważać podczas otwierania.

Najlepsza kawa ziarnista ranking – Kimbo Aroma Gold 100% Arabika 1 Kg – krótki opis:

 • Skład: Arabica - 100%;
 • Intensywność: 8/10;
 • Zawartość kofeiny: 6/10;
 • Słodycz: 8/10.

8. Kawa ziarnista ranking 2023 - Tchibo Exclusive kawa ziarnista 1 kgcena: 46 zł
Tchibo to jedna z najbardziej popularnych marek kaw występujących u nas w Polsce. Najlepsza kawa tej marki według nas to seria Exclusive, która jest mieszanką ziaren robusty oraz arabiki. Jest to idealna propozycja dla osób, które oczekują od kawy porządnej dawki kofeiny oraz intensywnego smaku.

Kawa ziarnista ranking zszokowała głównie tym, że nigdzie nie jest podany stosunek ziaren arabiki do robusty. Nie jesteśmy w stanie dokładnie określić składu tego produktu, co wpłynęło na ostateczną ocenę zdecydowanie na minus. Jeśli chodzi natomiast o stopień palenia, to określany jest on wartością 7/10. Sprawia to, że napój wytworzony z tych ziaren jest intensywny, trochę gorzki oraz obfity w kofeinę. Będzie to najlepsza kawa ziarnista także dla miłośników grubej, puszystej pianki.

Ranking kaw ziarnistych skupia się także na recenzjach prawdziwych konsumentów. To najwięcej mówi nam o produktach, gdyż oceniane są przez ludzi, którzy faktycznie zainwestowali w kawę swoje własne pieniądze. W dużej większości przypadków seria Exclusive jest chwalona za smak oraz intensywność. Jednakże w przypadku marki Tchibo ilość negatywnych opinii jest stosunkowo duża w porównaniu do poprzednich produktów, gdyż na 100 osób 10 ocenia zakup negatywnie.

Kawa ziarnista ranking 2023 - Tchibo Exclusive kawa ziarnista 1 kg – krótki opis:

 • Skład: Arabica, Robusta;
 • Intensywność: 6/10;
 • Zawartość kofeiny: 7/10;
 • Słodycz: 6/10.

8. Ranking kaw ziarnistych 2023 – Costa Coffee Signature Blend Ziarnista 1 kg.cena: 59 zł
Jeśli zastanawiacie się, jaka kawa ziarnista będzie mogła najdokładniej odtworzyć smak z ulubionej kawiarni, wtedy najlepiej chwycić za ziarna, z których kawa jest tam tworzona. Jednym z takich produktów jest Costa Coffee Signature, którą możemy kupić w stosunkowo atrakcyjnej cenie.

Kawy ziarniste Costa Coffee to także mieszanka Robusty oraz Arabiki. Tak samo, jak w przypadku Tchibo ciężko jest dotrzeć do stosunku, w jakim te dwa ziarna zostały skomponowane. Stopień palenia, jaki wystąpił przy procesie tworzenia produktu, to 7/10. Powstała kompozycja jest intensywna i bardzo delikatnie gorzka. Wyczuwalne w kawie są nuty karmelu oraz orzechów. Seria Signature Blend jest również mocna, gdyż zawiera ponadprzeciętną ilość kofeiny.

Najlepsze kawy to oczywiście takie, które są pozytywnie odbierane przez konsumentów. W przypadku produktu Costa Coffee ilość opinii jest jeszcze stosunkowo niewielka w porównaniu z poprzednimi gigantami na rynku kawy. Jednakże prawie wszystkie z tych opinii są pozytywne, a klienci chwalą produkt za delikatność, świetny smak oraz dużą dawkę kofeiny.

Ranking kaw ziarnistych 2023 – Costa Coffee Signature Blend Ziarnista 1 kg – krótki opis:

 • Skład: Arabica, Robusta;
 • Intensywność: 8/10;
 • Zawartość kofeiny: 6/10;
 • Słodycz: 7/10.

Ranking kaw ziarnistych – Najlepsza kawa ziarnista w 2024 roku

Jak wybrać najlepszą kawę ziarnistą?

Najlepsza kawa ziarnista musi mieć wiele pozytywnych opinii od konsumentów. Świadectwo od osób, które rzeczywiście kupiły daną kawę i wydały na nią swoje własne pieniądze, jest najcenniejsze. Poza tym reszta zależy od naszych preferencji, gdyż każdy ma inny smak i dla każdego coś innego będzie lepsze lub gorsze. Jednakże koneserzy zwracają także uwagę na stopień palenia, słodkość, ilość kofeiny, intensywność oraz piankę.

Kawa arabika vs robusta – Różnice. Która lepsza?

Ciężko powiedzieć, która kawa jest lepsza. Arabica to ziarna, które sprawiają, że kawa jest delikatna, lecz zawiera zdecydowanie mniej kofeiny. Jeżeli na opakowaniu zobaczymy, że kawa jest stworzona z ziaren robusty, możemy być pewni, że taka kompozycja będzie bardziej gorzka, lecz mocniejsza. Na rynku najczęściej znajdziemy propozycje, które są mieszanką obu tych ziaren. Zdecydowanie rzadziej widuje się kawę stworzoną tylko z ziaren robusty, gdyż dla większości tego typu smak będzie zbyt gorzki.

Jakiej marki kawa ziarnista?

W naszej opinii bardzo dobre kawy pochodzą od marki Lavazza. Zdecydowanie warto wyróżnić serię Crema e Aroma oraz Qualita Oro. Pierwsza z nich to propozycja mocno kofeinowa oraz delikatnie gorzka. Natomiast druga, stworzona tylko z ziaren Arabiki, jest delikatna, słodkawa, lecz także mniej obfita w kofeinę. Dobre kawy produkuje również marka Dallmayr, Segafredo oraz Melitta.