Strona główna / Blog / Wymiary pralki – Sprawdź, jakie są wymiary pralek automatycznych
Aktualizacja: 19.05.2023

Wymiary pralki – Sprawdź, jakie są wymiary pralek automatycznych

Wymiary pralki – Sprawdź, jakie są wymiary pralek automatycznych
Wymiary pralki to jedna z pierwszych rzeczy, jakie sprawdzamy dokonując zakupu tego typu urządzenia AGD. Sprawdź, jakie na rynku mamy wymiary pralek, jak zmierzysz przestrzeń przeznaczoną na nasz potencjalny zakup oraz jakie zalety ma każda z przedstawionych pralek.


Ranking urządzeń:

Partnerzy serwisu:

Wymiary pralki – Sprawdź, jakie są wymiary pralek automatycznych

Typ pralki Głębokość Szerokość Wysokość
Standardowa (ładowana od przodu) 50 - 65 cm 50 - 60 cm 85 - 90 cm
Slim (ładowana od przodu) 40 – 49,9 cm 50 - 60 cm 70 - 85 cm
Superslim (ładowana od przodu) 32 – 39,9 cm 50 - 60 cm 70 - 85 cm
Ładowana od góry 60 - 65 cm 40 - 45 cm 85 -90 cm

Wymiary pralki – Jak zmierzyć przestrzeń, żeby wybrać dobry rozmiar pralki?

Pralki wymiary mają różne, lecz nie wszystkie zmieszczą się w zaplanowanej przez nas przestrzeni. Warto zatem przed zakupem wykonać precyzyjne pomiary, które od razu na starcie nakierują nas na konkretne produkty. Musimy zmierzyć szerokość, długość oraz głębokość – To nie powinno sprawić żadnego problemu.

Następnie musimy przy głębokości zastosować pewną tolerancję, gdyż bezpośrednio za pralką będą znajdowały się różne złącza. Zakłada się, że głębokość pralki powinna być mniejsza o 10 cm niż głębokość miejsca, w którym będzie się znajdować. Pralka wymiary szerokości również powinna mieć nieco mniejsze niż przestrzeń do zagospodarowania. Tutaj wystarczy od otrzymanej szerokości odjąć około 6 cm. Pozwoli to naszemu sprzętowi AGD odpowiednio pracować.

Warto zwrócić również uwagę na kierunek otwierania drzwi urządzenia. Może się okazać, że w naszym pomieszczeniu niemożliwe lub niekomfortowe jest zastosowanie drzwi po prawej lub lewej stronie. Wtedy przy zakupie musimy zorientować się z jakiego typu otwarciem mamy do czynienia. Może się okazać, że natrafimy na model, w którym kierunek otwierania drzwi możemy własnoręcznie zmienić.A: Szerokość, B: Wysokość, C: długość, D: Głębokość, E: Głębokość + drzwiczki

Wymiary pralki – Standardowe wymiary pralki

Urządzenia AGD nazywane standardowymi, to z reguły duże pralki, które wymagają od nas zagospodarowania sporej przestrzeni. Nie wszędzie wybrana szerokość pralki będzie miała zastosowanie, gdyż tego typu urządzenia najlepiej sprawują się w otwartych dużych powierzchniach takich jak pralnia lub łazienka.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest bardzo duża pojemność urządzenia. Znajdziemy modele, które są wstanie zmieścić nawet 12 kg suchego załadunku, co będzie odpowiednie dla naprawdę dużych rodzin.

Wadą, którą generuje taka wielkość pralki jest między innymi wcześniej wywołana przestrzeń, którą będzie zajmowało wybrane przez nas urządzenie. Ponad to musimy znaleźć również takie miejsce, które pozwoli na komfortowe otwieranie drzwi bębna.

Jeżeli chcemy umieścić sprzęt AGD tego typu np. w kuchni, możemy wybrać pralkę do zabudowy. Wtedy szczególną uwagę musimy zwrócić na wysokość pralki, którą mogliśmy bez wyrzutów sumienia pominąć w przypadku urządzenia wolnostojącego. Jednakże, pralka do zabudowy wymiary będzie miała nieco mniejsze niż standardowa z uwagi na ograniczenia przestrzenne.Głębokość: 50 - 65 cm, Szerokość: 50 - 60 cm, Wysokość: 85 - 90 cm

Wymiary pralki – Pralka slim wymiary

Pralki slim wymiary mają znacznie mniejsze niż wcześniej przytoczone standardowe urządzenia. Dalej możemy tego typu sprzęt ustawić w łazience, lecz tym razem nie potrzebujemy aż tak dużej przestrzeni. Kompaktowe rozmiary pozwalają sprzęt umieścić nawet w niewielkiej garderobie, kuchni lub pralni.

Pralka wymiary slim ma wtedy, gdy nie przekracza rozmiaru 49,9 cm x 60 cm x 85 cm. Jest to bardzo duża zaleta sprzętu, gdy mamy dosyć ograniczone możliwości przestrzenne.

Wadą może być niestety pojemność, która z reguły oscyluje w zakresie 4 - 7 kg. Będzie to odpowiednie dla dwóch osób, ewentualnie małej rodziny. Więcej osób w domu może wygenerować zbyt dużą ilość prania, jak na możliwości i wymiary pralki.Głębokość: 40 – 49,9 cm, Szerokość: 50 - 60 cm, Wysokość: 70 - 85 cm

Wymiary pralki – Małe pralki superslim

Pralki automatyczne wymiary mogą mieć naprawdę niewielkie. Obecnie dla urządzeń AGD służących do prania stworzono osobną kategorię nazwaną superslim. Tego typu terminem oznaczone są wszystkie jednostki, które nie przekraczają rozmiarów 39,9 cm x 60 cm x 85 cm.

Pralki rozmiary mają naprawdę niewielkie, co pozwala umieścić urządzenie piorące w zasadzie każdej wolnej przestrzeni. Są modele, które jesteśmy wstanie wręcz wcisnąć między prysznic a szafkę. Docenią to niewątpliwie osoby, które mają mocno ograniczoną przestrzeń i nie mogą sobie pozwolić na większe wymiary pralki.

Nie jest to duża pralka, więc i pojemność takiego urządzenia będzie niewielka. Jednorazowo, w trakcie jednego cyklu jesteśmy wstanie upakować maksymalnie od 4 do 6 kg suchego wkładu. Biorąc pod uwagę, że producent zaleca nie przekraczanie 75% zapełnienia w trakcie korzystania ze standardowych programów, jesteśmy wstanie wyprać jedynie 3/4 kg ubrań.Głębokość: 32 – 39,9 cm, Szerokość: 50 - 60 cm, Wysokość: 70 - 85 cm

Wymiary pralki – Pralki ładowane od góry

Jeżeli mamy ograniczoną przestrzeń, dobrym wyborem będzie zdecydowanie się na rozwiązanie w formie urządzenia ładowanego od góry. Dzięki temu szerokość sprzętu jest mniejsza, a straty w pojemności rekompensuje wysokość pralki automatycznej. Największa tego typu pralka rozmiar osiąga 65 cm x 45 cm x 90 cm.

Wymiary pralki oraz otwieranie jej od góry pozwala na umieszczenie sprzętu w bardzo ciasnym pomieszczeniu lub wnęce. Wszystko przez to, że urządzenie AGD jest węższe niż standardowa pralka oraz nie musimy zostawiać przestrzeni na otwieranie drzwiczek.

Pralka ładowana od góry ma jednak również wady. Niektórzy producenci w ogóle nie produkują urządzeń tego typu lub produkują ich stosunkowo niewiele. Zmniejsza to konkurencję w tej kategorii, co powoduje, że pralki ładowane od góry są droższe i niekiedy mniej zaawansowane technologicznie.Głębokość: 60 - 65 cm, Szerokość: 40 - 45 cm, Wysokość: 85 -90 cm

Wymiary pralki – Sprawdź, jakie są wymiary pralek automatycznych – FAQ

Czy warto kupić pralkę ładowaną od góry?

Wszystko oczywiście zależy od tego jaką przestrzeń próbujemy zagospodarować. Jeżeli do dyspozycji mamy niewielką przestrzeń, a w dalszym ciągu potrzebujemy bardzo pojemnej jednostki, wtedy taki wybór jest oczywiście najlepszy. Nowoczesne pralki slim lub superslim na rzecz niewielkich rozmiarów mają zdecydowanie mniejszą pojemność bębna.

Czy są pralki węższe niż 60 cm?

Obecnie na rynku mamy wymiary pralek mniejsze niż 60 cm szerokości. Tego typu urządzenia otrzymały nawet swoje własne kategorie, które są nazywane silm oraz superslim. Trafiając na takie sformułowanie możemy założyć, że mamy do czynienia kolejno z małą i jeszcze mniejszą pralką.

Jak jest mierzona głębokość pralki?

Głębokość pralki automatycznej mierzona jest po jej krawędzi i nie uwzględniamy w wyniku żadnych wystających elementów, takich jak: pokrętła czy drzwiczki. Musimy wziąć także pod uwagę, że z tyłu naszego urządzenia będą znajdowały się wszystkie podłączenia, które będą dostarczały do sprzętu prąd oraz wodę. Dlatego też do otrzymanego wyniku pomiaru wnęki musimy dodać około 10 cm.Oceń nasz artykuł!
[Głosy: 2 Ocena: 5]